História hojdacích sieti a ich pôvod

História hojdacích sieti a ich pôvod

Kde vznikli prvé hojdacie siete?

Väčšina krajín Strednej a Južnej Ameriky vrátane Mexika má bohatú históriu hojdacích sietí. Je všeobecne akceptované, že hojdacie siete vznikli asi pred 1000 rokmi v Strednej Amerike vo vyspelej kultúre Mayských indiánov.

Žiadne iné hojdacie siete nemajú takú bohatú históriu ako práve hojdacie siete Mayov z Mexika z oblasti Yucatán. Mayovia zhotovili presný mayský kalendár, budovali architektonický nádherné a dokonalé pyramídy, vyvinuli vlastné písmo a boli neobyčajne dobrými astronómami a matematikmi. Taktiež navrhli hojdaciu sieť, ktorá sa dodnes používa a je považovaná za najdômyselnejšiu a najpohodlnejšiu zo všetkých hojdacích sietí.

Indiáni používali hojdacie siete bežne na spánok, aj na uskladnenie potravín, či na prenášanie. Národy ako Mayovia a Aztékovia ich používali v mnohých domácnostiach, neboli však pravidlom a povinnou súčasťou obydlia a okolia. V pralesoch Južnej Ameriky im hovorili hamaca.  Tento názov im zostal dodnes. Západné krajiny tak siete volajú stále, prípadne používajú rôzne tvary podobné na originálny názov. Široký výber hamák môžete nájsť aj na našej stránke.

 

        

Historické fotografie hojdacích sietí z Angoly a Kambodže.

Ako sa k nám dostali?

Pre Európanov objavili hojdacie siete až španielski bádatelia na čele s Krištofom Kolumbusom. Dokonca sú spomenuté aj v jeho lodnom denníku z jeho prvej cesty v roku 1492. Kolumbus priniesol hojdacie siete do Európy, keď spozoroval, že ich indiáni používali výhradne na spanie. Môžeme takmer s určitosťou povedať, že hojdacie siete sú jedným z najstarších kusov nábytku v histórii ľudstva.

Z čoho sa vyrábali hojdacie siete?

Prvé hojdacie siete boli tkané z kôry stromu Hamak. Neskôr sa alternatívou stala rastlina Sisal (podobná rastline Aloe Vera), pretože bola viac rozšírená a jej vlákna sa dali zjemniť. Toto vlákno však rýchlo nahradila bavlna a tá sa stala najobľúbenejším materiálom na výrobu sietí. Rozmach remesla nedal na seba dlho čakať a hojdacie siete sa stali synonymom Yucatánu.

Dnes je tkanie mexických hojdacích sietí obživou pre takmer celé dedinky práve v oblasti Yucatan a výroba jednej siete môže trvať aj niekoľko týždňov. Ľudia, ktorí siete ručne tkajú, sú na svoju prácu veľmi hrdí a sú jej oddaní celý život.

Darujte si zážitok!

Hojdacie siete si jednoznačne zaslúšili svoje miesto v kronikách histórie a definitívne aj miesto v našich dnešných uponáhľaných životoch. Ak si chcete tento kúsok exotiky a luxusu vychutnať, nemusíte ísť rovno do Mexika. Stačí ak si pozriete našu stránku , kde nájdete siete a hamaky tkané v Brazilií, Kolumbií či Mexiku. Tak neváhajte, nechajte sa inšpirovať a darujte si zážitok! Hojdacie siete nájdete tu: https://www.slofikaren.sk/kategoria-produktu/hojdacie-siete/

Ak sa Vám náš článok páčil, budeme radi keď ho budete ďalej zdieľať 🙂

#šlofíkjemojekardio

 

Share this post

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *